Drakenstein Facebook Page
Instagram Page

Portfolio Committees

 

​SECTION 79 AND SECTION 80 COMMITTEE

 

1.   The following seven (7) members with chairperson be nominated to serve on the following section 79 Committees:

1.1   Municipal Public Accounts Committee (MPAC):

(a)          Cllr JA September (ACDP) (Chairperson);

(b)          Cllr SJ Liebenberg (DA);

(c)          Cllr AJ van Santen (DA);

(d)          Cllr EA Solomons (DA);

(e)          Ald AC Stowman (DA);

(f)           Cllr AM Richards (ANC); and

(g)          Cllr LS Sambokwe (ANC).

 

1.2   Appeal Committee:

(a)          Ald JF le Roux (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr ND Sauerman (DA);

(c)          Ald RA Koegelenberg (DA);

(d)          Cllr VC Booysen (DA);

(e)          Cllr TC Mangena (ANC);

(f)           Cllr N Godongwane (ANC); and

(g)          Cllr G Kulsen (GOOD).

 

1.3   Disciplinary Committee (Code of Conduct for Councillors):

(a)          Ald RA Koegelenberg (DA);

(b)          Cllr AMB Appollis (DA);

(c)          Cllr J Miller (DA);

(d)          Cllr C Kearns (DA);

(e)          Cllr S Sambokwe (ANC);

(f)           Cllr M Nobala (ANC); and

(g)          Cllr N Zoya (EFF).

 

1.4   The Chairperson of the Disciplinary Committee be appointed by the Speaker, as and when required.

 

2.   The following eleven (11) members with chairperson, as appointed by the Executive Mayor, be nominated to serve on the following section 80 Committees:

2.1   Financial Services:

(a)          Ald. GC Combrink (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr HJN Matthee (DA);

(c)          Cllr E Baron (DA);

(d)          Cllr S Ross (DA);

(e)          Cllr F Jacobs (DA);

(f)           Cllr LC Arendse (DA);

(g)          Cllr JH Adams (ANC);

(h)          Cllr M Nobala (ANC);

(i)           Cllr BP Duba (ANC);

(j)           Cllr A Fourie (VF Plus); and

(k)          Cllr J de Kock (CDR).

 

2.2   Corporate Services:

(a)          Cllr E Baron (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr CM Jacobs (DA);

(c)          Cllr C Kroutz (DA);

(d)          Cllr A van Rooyen (DA);

(e)          Ald R Smuts (DA);

(f)           Cllr L Landu (DA);

(g)          Cllr BP Duba (ANC);

(h)          Cllr TP Mooi (ANC);

(i)           Cllr CO Davids (ANC);

(j)           Cllr EG Arendse (GOOD); and

(k)          Cllr RH Nell (ICOSA).

 

2.3   Engineering Services:

(a)          Cllr TG Bester (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr RB Arnolds (DA);

(c)          Cllr VC Booysen (DA);

(d)          Cllr J Miller (DA);

(e)          Cllr L Cyster (DA);

(f)           Cllr J Smit (DA);

(g)          Cllr S Ganandana (ANC);

(h)          Cllr N Godongwana (ANC);

(i)           Cllr N Nongogo (ANC);

(j)           Cllr AJ du Plessis (VF Plus); and

(k)          Cllr B Jacobs (CDR).

 

2.4   Planning and Development Services:

(a)          Cllr LT van Niekerk (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr L Cyster (DA);

(c)          Cllr MA Andreas (DA);

(d)          Cllr PBA Cupido (DA);

(e)          Ald MM Adriaanse (DA);

(f)           Cllr E Baron (DA);

(g)          Cllr CO Davids (ANC);

(h)          Cllr LE Bolani (ANC);

(i)           Cllr S Ganandana (ANC);

(j)           Cllr JV Daniëls (GOOD); and

(k)          Cllr M Jacobs (CDR).

 

2.5   Community Services (Rotating Chairpersons):

(a)         Cllr E Gouws (DA) (Chairperson);

(b)         Cllr LC Arendse (DA) (Chairperson);

(c)         Cllr AMB Appollis (DA) (Chairperson);

(d)         Cllr L Cyster (DA) (Chairperson);

(e)         Cllr B van Willingh (DA);

(f)          Cllr FP Cupido (DA);

(g)         Cllr T Mooi (ANC);

(h)         Cllr Z Xhego (ANC);

(i)          Cllr N Nongogo (ANC);

(j)          Cllr LC Matthee (PA); and

(k)         Cllr AM Stulweni (AL JAMA-AH).

 

2.6   Governance and Compliance Services:

(a)          Cllr J Miller (DA) (Chairperson);

(b)          Cllr LT van Niekerk (DA);

(c)          Cllr RH van Nieuwenhuyzen (DA);

(d)          Cllr JV Anderson (DA);

(e)          Cllr A van Rooyen (DA);

(f)           Cllr ND Sauerman (DA);

(g)          Cllr LE Bolani (ANC);

(h)          Cllr Z Xhego (ANC);

(i)           Cllr TC Mangena (ANC);

(j)           Cllr S Landsberg (VF Plus); and

(k)          Cllr S Gravel (PAC).

 

3.   The following four (4) members were nominated to serve on the:

Local Labour Forum (LLF):

3.1          Cllr E Baron (DA);

3.2          Ald RA Koegelenberg (DA);

3.3          Cllr RH van Nieuwenhuyzen (DA); and

3.4          Cllr MA Andreas (DA).

 

4.   The following three (3) members were nominated to serve on the:

Training and Development Committee:

4.1          Cllr L van Niekerk (DA);

4.2          Cllr RH van Nieuwenhuyzen (DA); and

4.3          Cllr E Baron (DA).

 



 

 

Emergency Numbers

Life threatening
021 872 2323

Service Emergency
021 807 4500

Address

Drakenstein Municipality
Berg River Boulevard
Paarl
South Africa
7622

GPS coordinates

S33 44.248 E18 58.108

Copyright 2017 - Drakenstein Municipality
Sign In